Ája 

"Věřím, že když se Vám pes podívá oddaně a věrně do očí, dovolí Vám navštívit svou duši...bezelstně, přátelsky a otevřeně... Tak, jak to umí jedině PES. A proto je nám s nimi tak krásně... Protože se aspoň na chvilku můžeme ocitnout v upřímném, čistém a nezkaženém světě.... V psí duši..."

  • psům se věnuji již přes 20 let
  • stále na sobě aktivně pracuji - se svými psy cvičím pod vedením vynikajících a zkušených trenérů

  • dlouholeté zkušenosti mám se socializací a výchovou psů, výcvikem poslušnosti ("praktická" poslušnost do života i příprava k základním zkouškám), dále se krom noseworku věnujeme záchranářskému výcviku, obedience, agilitám

  • přes rok jsem působila jako profesionální trenér asistenčních, vodicích a signálních psů, kde jsem také nejvíce "přičichla" k pachovým pracím (signální psi) a na plno jsem se začala věnovat mimo záchranařině také noseworku,  mimo jiné jsem zde vedla kurzy pro veřejnost "Společenská výchova psů"

  • ráda se vzdělávám a rozšiřuji si své obzory na seminářích týkajících se psů, jejich výchově, výcviku, socializaci, etologii atd., nejraději se však nechávám učit od těch nejlepších učitelů pod sluncem - od mých psů a od psů mých "žáků". Není nad praktické a názorné příklady, které Vám Vaši psi dopřeji "za pochodu" a během vašeho společného života. Co pes, to originál, co pes, to nejlepší učitel pod sluncem :)

  • každý pes je osobnost, každý pes je originál - baví mě hledat každému psovi a jeho páníkovi tu správnou cestu, jak dosáhnout toho společného "psího štěstí"

Ačkoliv jsem původně vystudovala geologii a několik let jsem v tomto oboru také pracovala, stejně mě to stále táhlo ke psům a k tomu něco s nimi tvořit. Geologie mě prostě a jednoduše nebavila, nenaplňovala mě.... Zkrátka šutr není pes.... :D Proto jsem se rozhodla, že toto zaměstnání opustím a vydám se na svou cestu "psího života". K tomuto rozhodnutí mi vlastně nejvíc pomohl Barnabáš, který ve mně konečně probudil tu odvahu začít dělat to, co mě opravdu baví. Nastoupila jsem tak jako trenér psů do neziskové organizace, která se zabývá výcvikem asistenčních, vodících a signálních psů, kde jsem pracovala více jak rok. Mojí specializací byly asistenční a signální psi (pachové práce). Byla to pro mě neuvěřitelná zkušenost,  a to nejen co se týče výchovy a výcviku psů, ale především i co se týče lidí, jak s lidmi pracovat, komunikovat, jak jim předávat informace a rady o tom, jak se svým čtyřnohým parťákem fungovat. Jako trenér jsem zde také vedla kurzy pro veřejnost "Společenská výchova psů". Ačkoliv mě tato práce neskutečně bavila a naplňovala, bohužel to ale byla práce velmi psychicky, ale především časově náročná, a to tak náročná, že jsem v podstatě neměla čas na svoje vlastní psy.... Každý den jsem cvičila psí asistenty, ale moji vlastní psi mi doma "stáli"... Věděla jsem, že takhle to rozhodně nechci... Proto jsem se rozhodla jít dál, posunout se v té mé "psí cestě" zase kousek dopředu....

Postavila jsem se tedy na "vlastní nohy" a začala jsem nabízet hodiny poslušnosti, po té na žádost mých "žáků" jsem začala přidávat i hodiny agilit, noseworku, hodiny vystavování a také socializační hodiny. Zázemí mi poskytla Bára Banýrová na cvičáku OSA Panda Praha, za což jí dodnes moc děkuji, že jsem právě u ní mohla "rozjet" to, co mě baví a naplňuje nejvíc. Předávat vám moje zkušenosti, názory, postřehy a především radost z práce s vašimi psíky (tedy aspoň v to doufám).

 Vzhledem k tomu, že už se psy něco "tvořím" a zajímám se o ně, o jejich výchovu, výcvik, socializaci, společenské chování, o to, jak fungují ve "smečce", už přes dvacet let, zažila jsem za tu celou dobu spoustu názorů a způsobů, jak psa cvičit a vychovávat. Poznala jsem tehdy v oné době, kdy existovaly jen takové ty "klasické cvičáky" a kde můj "životní příběh psovoda" započal, jak já tomu říkám takový ten "klasický" způsob výcviku. To jest jeden instruktor na dvacet cvičenců, psi na vodítkách, na stahováku nebo na ostnáči, případně elektrika na krku, a jediné, jak se všechno řešilo, bylo "cukr a bič".... A věřte, že toho "biče" tam bylo mnohem víc. Pak se naštěstí po skončení jedné politické éry roztrhl pytel se všemi různými názory na to, jak psa vychovávat a cvičit tak, aby to bavilo oba dva.... Začalo se cvičit "pozitivně", s clickerem, začal se nechávat prostor i pro psa, aby se na výcviku podílel, aby přemýšlel a sám nabízel chování. Psa to tak logicky baví mnohem víc (a mě rozhodně taky) a ta spolupráce Vás dvou je prostě úplně jiná, veselá a krásná.  Ta vzájemná radost z úspěchu, z toho, když se něco podaří "vymyslet" je prostě naplňující, baví mě, že cvičit a pracovat chci nejen já, ale i pes... Ve skutečnosti to vlastně potom znamená úplně jiný vztah, který se psem máte, protože logicky se vám to protne i do vašeho "rodinného" života se psem.... Jste parťáci, kamarádi, věříte si navzájem... i když samozřejmě musíte být Vy ten, kdo v té partě rozhoduje, jestli půjdete doprava nebo doleva a jestli si teď budete hrát a nebo odpočívat. Říkám tomu, že jsem v naší smečce takový "Mirek Dušín". ALE, na druhou stranu, každý pes musí mít od Vás vymezené hranice, co se smí a co ne, přes co vlak nejede a za co se budete hodně zlobit, když to udělá. Musí být zkrátka vychovaný. Výchova je u mě vždy na prvním místě. Chci se psem moct chodit do hospody, mezi lidi, do města, chci ho moct mít na volno a chci vědět, že se na něj můžu spolehnout, že mi nebude utíkat, kam si umane, nebude otravovat lidi, skákat na ně, honit děti nebo cyklisty a nebude zkrátka dělat věci, které nechci, aby dělal. Když pes zná svoje "hranice" a zná moje pravidla, je nám oběma na světě mnohem lépe a srozumitelněji a protne se vám to i do výcviku. A ve výcviku už tak máme možnost pracovat pozitivně, přemýšlet a namáhat hlavičky. Cvičení by nás zkrátka mělo bavit oba dva a měli bychom z toho mít radost. A to by mělo být cílem každého, kdo má psa. A je jedno, jestli děláte nosework, agility nebo obedience...  Důležitá je ta radost ze společné práce! Záleží jen a jen na Vás, jestli psa práce s vámi bude bavit nebo ne. A já Vám moc ráda pomůžu k tomu, aby jste fungovali jako tým a aby vás vzájemná spolupráce těšila. A věřte mi, že největším zadostiučiněním a štěstím pro mě, když vidím Vás, jak máte radost ze společného úspěchu, když se radujete a jásáte, jak Váš pes se nechal odvolat od zvěře nebo  "vymyslel" nosetouch na dlaň nebo jste vyhráli závody :) 

Já sama na sobě se svými psy stále pracuji pod vedením vynikajících trenérů, snažím se získávat zkušenosti především z praxe, i když i tak ráda navštěvuji různé semináře. Se svými psy se krom noseworku aktivně věnuji obedience, záchranářskému výcviku, agilitám, výstavám a obrovsky milujeme procházky do přírody, do lesa a to i větší túry ve formě dogtrekkingu, občas vytáhneme koloběžku (dog mushing), hrajeme různé psí hlavolamy, zkoušíme různé triky... Prostě a jednoduše, jsme smečka, jsme tým a já jsem ráda za každou chvíli, kterou se svými parťáky můžu být.